------ UltraAslan ----
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
------ UltraAslan ----

TÜM GALATASARAYLILAR GİREBİLİR...

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Tam Bir Sayı Makinesi

YazarMesaj
Admin
Admin

Tam Bir Sayı Makinesi Empty
MesajKonu: Tam Bir Sayı Makinesi   Tam Bir Sayı Makinesi Icon_minitimeC.tesi Ocak 24, 2009 5:05 pm

GALATASARAY DERG?S? / RÖPORTAJLAR
Tam Bir Sayı Makinesi Spacer
Tam Bir Sayı Makinesi B_2627_B_1985_gurovicB
Tam Bir Sayı Makinesi Spacer

06.12.2008 21:58
Tam Bir Say? Makinesi

MILAN GUROVIC!
Galatasaray Cafe Crown’a transferi olay yaratt?. Basketbolseverler, ULEB Kupas? tarihindeki en skorer oyuncunun ?stanbul’a geldi?ine önce inanamad?lar. Durdurulamaz bir hücumcu olan ve kariyeri boyunca say?s?z ?ampiyonluk ya?ayan S?rp y?ld?z, politik tart??malar?n da oda??nda oldu. “Tak?m?m için sahada her ?eyimi veririm. Karde?ime bile yenilmek istemem” diyen Milan Gurovic, merak edilen tüm konulara ilk kez ve sadece Galatasaray Dergisi’nde aç?kl?k getiriyor.
(Röportaj: Memetcan DEM?RAY | Galatasaray Dergisi, Ekim 2008, Say?: 72)

Röportaj? evinde yapacakt?k ama do?ru dürüst e?ya bile yok dedin. Nas?l geçiyor ?stanbul günlerin?
Bir ayd?r buraday?m. Ev bo? çünkü ailem Belgrad’da. Kar?m?n gelmesini bekliyorum.
Evlisin demek.
Evet. Be? ya??nda bir k?z?m, iki ya??nda bir o?lum var. Onlar?n gelmesini bekliyorum.
Ne zaman geliyorlar?
Slovenya kamp?ndan sonra...
Mutlusun o zaman!
Tabii ki! Ailem olmadan ya?ayamam. Onlar çok özel...
O?lunun basketbolcu olmas?n? ister misin?
Uzun boylu olaca??n? dü?ünüyorum. ?imdi bir ?ey söylemek için erken. Ben basketbolcu olmas?n? dilerim. Ama sonuçta bu sadece benim hayalim.
Bir de karde?in var. O da basketbolcu mu?
Hay?r. Annem ve babamla birlikte, do?du?um yer olan Novi Sad’da ya??yor. Bir haftal???na ?stanbul’a geldi beni görmeye.
Basketbola gelelim. Galatasaray Cafe Crown’? nas?l buldun?
Öncelikle Galatasaray’?n Avrupa’da tan?nan, büyük bir kulüp oldu?unu söylemek isterim. Herkes sayg? duyuyor. Basketbolda tabii ki bir Euroleague tak?m? oldu?unu söyleyemeyiz. Ama her y?l yükselen bir çizgisi var. Nitekim geçen sene ULEB Kupas?’nda yar? final oynad?. Bu sene daha da iyi olaca??m?z? umuyorum.
Bu sene kadro ba?tan kuruldu denebilir. Tak?m arkada?lar?n hakk?nda ne dü?ünüyorsun?
Ço?unu zaten tan?yordum. Zizic çok iyi oyuncudur. Dejan (Milojevic) ile Partizan’da oynad?m. Cüneyt’le Darü??afaka’dayken kar??la?m??t?k. 2001’de Yugoslav Milli Tak?m?’yla Avrupa ?ampiyonu oldu?umuzda Hüseyin Be?ok’la tan??m??t?m. Bu kadroyla kendi saham?zda yenemeyece?imiz tak?m yok. Tabii bu benim görü?üm. Her zaman iyimserimdir.
Oyuncu kalitemiz gerçekten yüksek ama tak?m oyunu nas?l olacak?
Zaten bu yüzden her gün çok çal???yoruz. ?leri do?ru ad?m atmaya u?ra??yoruz. ?yi ba?lamad?k gibi görünse de daha zamana ihtiyac?m?z var. Birbirimize al??aca??z. Ve göreceksiniz, Eurocup elemesi ve Beko Basketbol Ligi’nde çok çok daha iyi olaca??z.
Evet, onu soracakt?m. Haz?rl?k maçlar?nda istedi?imiz sonuçlar? alamad?k...
Ama nas?l kaybettik? Mesela Türk Telekom’a yenildik ki bence Türkiye’nin en iyi tak?mlar?ndan biri. Ve fark sadece dört say?yd?! Haz?rl?k maçlar?nda genç oyuncular?m?z vard?. Daha tecrübe kazanacaklar. Buna ra?men hep az say? fark?yla kaybettik. Tekrar söylüyorum, Beko Basketbol Ligi ba?lad???nda tüm bu tak?mlar? kesinlikle yenecek durumda olaca??z.
Galatasaray Cafe Crown’a transfer karar?n? nas?l ald?n?
Konu?tuk ve anla?t?k kar??l?kl?...
Evet ama hiç ara?t?rmad?n m?, kimseye dan??mad?n m??
Tabii ki. ULEB Kupas? yar? finali oynam?? iyi bir tak?m oldu?unu ve daha da ileri gitti?ini biliyordum. Çok genç ve iyi bir coach’umuz var.
Murat Özyer’in beklentisi ne senden?
Say? atabildi?imi biliyor. Pres gücümü biliyor. Ama ?u anda önüme bir ka??t uzat?n ve diyin ki; “Galatasaray Cafe Crown ?ampiyon olacak ama Milan Gurovic sadece bir say? atacak.” Hemen imzalar?m!
Yine Murat Özyer, art?k oyun kurucu guard’lar?n eskisi kadar önemli olmad???n?, senin gibi tak?m oyuncular?n?n öne ç?kmas? gerekti?ini söylüyor. Buna ne dersin?
Oyun kurucular tabii önemlidir. Mesela benim de topu do?ru zamanda, do?ru yerde bana iletecek bir oyun kurucuya ihtiyac?m var. Oyun kurucu tak?m?n beynidir.
Öyle ama sen asist de yapabilen bir oyuncusun...
Asist de yapar?m, savunma da... Coach bana ne görev verirse yapar?m evet. Profesyonelim, coach’un ne istedi?ini dinleyip yapmak zorunday?m.
Ve Antonio Graves’i soraca??m! ?kiniz herhalde toplam 50-60 say? atacaks?n?z maç ba??na!
Haz?rl?k maçlar?nda öyleydi evet! Ama içeriden de oynamam?z gerekiyor. ?çeride Dejan, Hüseyin ve Zizic gibi kolay say? bulabilecek oyuncular?m?z var. Bu benim ve Antonio’nun i?ini de kolayla?t?r?r.
O halde hem içeriden hem de d??ar?dan büyük bir hücum gücüne sahibiz, öyle mi?
Evet. ?çeri ve d??ar? aras?nda skor dengesini bulmal?y?z. Ondan sonra tak?m kesin çok daha iyi olacak.
Beko Basketbol Ligi ve Eurocup’ta ?ampiyonluk telaffuz edebilir miyiz?
?u anda edemeyiz çünkü Beko Basketbol Ligi’nde çok güçlü tak?mlar var. ?ampiyonluk yar???nda en az be? tak?m olaca??z.
Kazanmay? seven, maç kazand?ran bir oyuncu oldu?unu biliyoruz.
Evet, kaybetmeyi hiç sevmem. ?dmanda bile! Maç s?ras?nda arkada?l???, her ?eyi unuturum. Kazanmak isterim, budur! Karde?ime kar?? da oynasam kazanmak isterim. 40 dakika boyunca tan?mam onu. Maç bitti?inde beraberce bir ?eyler içip sohbet etmeye gidebiliriz.
Haz?rl?k maçlar?nda yanl??l?kla bir oyuncuya çarpt?n ve yere dü?tü?ünü görünce fast break’i kesip onun yan?na gittin. H?rs ile fair – play iç içe mi sende?
Bilmiyorum, (Gülüyor) bazen san?r?m! Ankara’daki olaya gelirsek, orada do?ru olan neyse onu yapt?m. Buna fair – play denebilir evet.
?nternette bir maç görüntün var. Rakibini dövüyorsun! Bunu gören herkes senin sald?rgan biri oldu?unu dü?ünüyor. Buna ne diyeceksin?
Evet evet! Polonya’da oldu bu. Ama o ba?latt? olay?. Biri bana dokunursa tabii ki cevap veririm. Ama herkese sorabilirsiniz, kavgay? ba?latan ben olmam. Durup dururken de kimseye yumruk atmam.
?lk yumruk att???n o muydu kariyerinde!?
Tabii ki! Yedi maçl?k final serisindeydik. San?r?m üçüncü maçta 34 say? atm??t?m. Baz? arkada?lar?mdan bilgi geldi, beni durduracakm??... Dördüncü maçta beni çok sert itti ve o yüzden reaksiyon gösterdim. Zaten son maçta da 36 say? att?m!
Baz? taraftarlar burada da adam dövmenden korkuyorlar!
(Çok ciddi bir tonla tekrarl?yor) Tabii ki hay?r, tabii ki hay?r...
Yine taraftarlar, iki Milan’dan iki ?ampiyonluk bekliyorlar! Milan Baros ve Milan Gurovic! Ayn? tesiste çal???yorsunuz art?k. Tan??t?n?z m??
Aa, futbolcu evet, henüz tan??mad?k ama kim oldu?unu elbette biliyorum. Futbolda Galatasaray’a herkes sayg? duyuyor. ?imdi basketbolda da tabii ki ?ampiyon olmak istiyoruz ama örne?in çok güçlü bir Efes Pilsen var. Ba?ka güçlü tak?mlar var. Zor bir ?eyi ba?armaya çal??aca??z.
Futbolla aran nas?l bu arada?
?yidir. K?z?ly?ld?z’? çok seviyorum ve tutuyorum.
K?z?ly?ld?z basketbol tak?m?nda forma giymen senin için muhte?emdi o zaman...
Tabii ki, inan?lmaz güzel iki seneydi.
33 ya??ndas?n ama hala çok güçlüsün. Bunun s?rr? ne?
Her ?ey kafada biter. Oynayabilece?ini hissedersen oynars?n. Sakatl?k engelini saymazsak tabii...
Düzenli aile ya?am?n?n da etkisi var m??
Tabii var. Zaten d??ar? ç?kmam hiç. ?çki içmem. Günde bir bardak kahvemi içerim ama! (Gülüyor). Profesyonelseniz çok iyi dinlenmeniz laz?m. Yedi?inize ve uykunuza dikkat etmeniz laz?m.
?stanbul’da harika bir sosyal hayat var...
Evet ama çok büyük bir ?ehir! Daha önce ya?ad???m Barcelona ve Belgrad da büyük ?ehirlerdi ama buras? çok çok daha büyük. Trafikten nefret ediyorum. Ayhan ?ahenk Spor Salonu’na gitmek tam bir saat sürüyor. ?nan?lmaz! Ama bunun d???nda her ?ey çok güzel. Restoranlar mesela...
?ehrin önemli mekanlar?n? gezdin mi?
Hay?r ama ailem gelince beraber gezece?iz.
Daha ne kadar basketbol oynars?n?
?ki ya da üç y?l olabilir. Sahada yüzde yüzümü vermek istedi?imi söyledim. E?er bunu veremeyece?imi hissedersem b?rak?r?m.
Sonra ne yapmay? planl?yorsun?
Hayalim, K?z?ly?ld?z’da menajer olmak. Coach olmak istemiyorum çünkü çok enerji kaybettiren, sinir bozan, stresli bir i?.
S?rbistan’da ya?ayacaks?n o zaman...
Evet. Belgrad’da.
Hobilerin neler?
Basketbol izlerim.
NBA mesela?
Hay?r... Bana göre Avrupa basketbolu daha iyi. NBA gösteri dünyas?ndan (showbusiness) ba?ka bir ?ey de?il. Kimse savunma yapm?yor, hücum seti oynam?yor. Ko? ve say? at!
Fobilerin var m??
Y?landan korkar?m. Uçaktan da korkar?m ama tabii ki ölesiye bir korku de?il! Dü?ünsenize, 10 bin feet yükseklikte iyi hissedemem ki kendimi!
Politika konu?mayaca??z demi?tik, zaten i?imiz bu de?il. Ama taraftarlar senin transferinde iki gruba ayr?ld?, bunu biliyor musun?
Hay?r.
Basketbolu seven, salona gelen gençler, senin transferine çok sevindiler, inanamad?lar! Daha çok futbolla ilgilenen orta ya? civar? taraftarlar ise senin politik kimli?in oldu?u gerekçesiyle transfere kar?? ç?kt?lar.
Dövmem hakk?nda konu?mak istemiyorum.
Evet onu sormuyoruz. Konu taraftar?n bak???...
Ben kendimi S?rp gibi hissediyorum. S?rp gibi de ölece?im. Nas?l ki sen Türk’sen ve Türk gibi öleceksen. Baz?lar? “Sen milliyetçisin” diyor... Nedir milliyetçilik? Ülkeni ve halk?n? sevmek... ?ovenist ise ba?ka bir ?ey. Bamba?ka bir ?ey. E?er bu ikincisi olsayd?m ?u anda seninle konu?mazd?m.
Birçok Bosnal? ve Müslüman arkada??m var. H?rvat arkada?lar?m var. Mesela bizim tak?mda da Zizic ile arkada??m. Benim hakk?mda tüm oyunculara sorabilirsiniz. Türkiye’deki maçlarda dövmemi de bantla kapat?yorum. Bu Galatasaray taraftar?na sayg?d?r.
Bu davran???n? takdir ediyorlar. Tan?yanlar da senin iyi bir insan oldu?unu söylüyor zaten. Mesela Teknik Menajer Levent Topsakal...
Levent beni tan?yor evet. Bu arada S?rbistan’da insanlar?n yar?s? beni sever, yar?s? sevmez.
Neden?
Çünkü K?z?ly?ld?zl? olmama ra?men iki ay kadar Partizan’da oynad?m! Türkiye’deki Galatasaray – Fenerbahçe rekabetine benzer bu.
K?z?ly?ld?z’? tutuyorsan bunu nas?l yapabildin?!
(Gülüyor) Bilmiyorum! Hatayd? tabii. Herkes hata yapabilir. Hayat böyledir, de?i?tiremeyiz.
Taraftar seni motive etmek için özel ?ovlar haz?rl?yor bu arada...
Bak?n, oynad???m her tak?mda bana sayg? duyuldu. Çünkü hep yüzde yüzümü vermeye çal??t?m. Taraftar da bunu her zaman görür ve ödüllendirir.

Milan Gurovic
Do?um Tarihi:
17 Haziran 1976
Boyu: 2.07
Mevki: Forvet
Kariyeri:
1993-98 BC Peristeri (Yunanistan)
1998-2000 Barcelona (?spanya)
2000-01 AEK (Yunanistan)
2001 Pallacanestro Trieste (?talya)
2001-03 BC Malaga (?spanya)
2003-04 NIS Vojvodina (S?rbistan)
2004 BC Partizan (S?rbistan)
2004 Joventut Badalona (?spanya)
2005-07 K?z?ly?ld?z (S?rbistan)
2007-08 Prokom Trefl Sopot (Polonya)

Kariyerinin en olgun ça??n? ya?ayan Milan Gurovic, geçen sezon Polonya ?ampiyonu Prokom Trefl Sopot formas?yla Euroleague’de 15 say? – 5 ribaund ortalamas? yakalayarak göz doldurdu. S?rp y?ld?z, 2007 ULEB Kupas?’nda ise 25 ortalamayla say? kral? olurken normal sezonun en de?erli oyuncusu seçildi.

S?rp Milli Tak?m?’n?n de?i?mez oyuncusu olan Milan Gurovic’in kariyerinde, 2001 Avrupa ve 2002 Dünya ?ampiyonas? alt?n madalyalar? var. Gurovic ayn? zamanda 21 ortalamayla ULEB Kupas?’nda tüm sezonlar?n en skorer oyuncusu...
http://liseliultraaslan.yetkinforum.com

Tam Bir Sayı Makinesi
1 sayfadaki 1 sayfası