------ UltraAslan ----
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
------ UltraAslan ----

TÜM GALATASARAYLILAR GİREBİLİR...

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Sempatik ve Acımasız!

2 posters
YazarMesaj
Admin
Admin

Sempatik ve Acımasız! Empty
MesajKonu: Sempatik ve Acımasız!   Sempatik ve Acımasız! Icon_minitimeC.tesi Ocak 03, 2009 11:37 am

GALATASARAY DERG?S? / RÖPORTAJLAR
Sempatik ve Acımasız! Spacer
Sempatik ve Acımasız! B_2550_barosB
Sempatik ve Acımasız! Spacer

28.11.2008 14:10
Sempatik ve Ac?mas?z!

MILAN BAROS
Futbola dün ba?lam?? gibi heyecanl?, Galatasaray’?n ad? her geçti?inde gözlerinin içinde kupalar par?ldayan bir genç adam... “Futbol star?” oldu?unun bilincinde ama konu kendisine geldi?i zaman söze hep “bizim tak?m” diye ba?layacak kadar mütevaz?... Kapristen uzak, güleryüzlü ve cana yak?n. Ama an gelip de o ilk düdük çald???nda, kar??s?ndaki kalecileri asla affetmeyen keskin ni?anc?ya dönü?üyor, rakip tak?mlar?n kabusu oluyor Milan Baros!..

(Röportaj: Memetcan DEM?RAY | Galatasaray Dergisi, Kas?m 2008, Say?: 73)

Y?llard?r spor medyam?z?n en sevdi?i isimlerden biriydi. Tek bir transfer sezonu geçmedi ki ad? Türk kulüpleriyle an?lmas?n... Neredeyse Eto’o çap?nda bir hayaldi onu ülkemizde görmek. Bu yüzden de Galatasaray’a transferi, en fanatik rakip taraftara bile ?apka ç?kartt?. Takvimler 26 A?ustos 2008’i gösterdi?inde, Avrupa’n?n en büyük golcülerinden Milan Baros, Galatasaray’dayd?...

Üstelik Liverpool’da ?ampiyonlar Ligi ?ampiyonlu?u ya?ad??? tak?m arkada?? Harry Kewell ile yollar? yeniden kesi?iyor, durdurulamaz ikili art?k sar? k?rm?z? formay? giyiyordu. Avrupa futbolu için dahi sansasyonel bir birliktelikti bu. Nitekim resmi sitemiz galatasaray.org, transfer günü 594 bin kez ziyaret edilerek rekor k?r?yordu.

Sonras? malum, gollerini s?ralamakta gecikmedi Milan Baros... Bitiricili?inin yan? s?ra mücadele gücüyle k?sa sürede Galatasaray taraftar?n?n sevgilisi oldu.

3-0 kazand???m?z Trabzonspor maç?n?n hemen ertesinde bulu?tuk Milan Baros’la... Fransa’dayken radara saatte 271 kilometre h?zla yakalanan, dergilere verdi?i pozlarla kad?nlar? kendine hayran b?rakan, Euro 2004’te Alt?n Ayakkab? kazanan üst düzey bir golcünün tek bir kaprisi olmaz m?? Olmad?! Güleryüzüyle kar??lad? bizleri ve tek tek tüm sorular? yan?tlad?.

Tribünler Milan Baros diye ba??rd???nda neler hissediyorsun?
Müthi? bir duygu çünkü futbolu ayn? zamanda taraftar için oynars?n?z. Özellikle Ali Sami Yen’deki taraftar harika. Ama önemli olan maçtan sonra tezahürat? duymak. Çünkü kazanman?z ve onlar? mutlu etmeniz önemli. Dün mesela, ligin lideri Trabzonspor’la oynad?k ve kazand?k. Yak?nda lider biz olaca??z.
Avrupa’da da futbolseverler sana hayran. Ama burada sevgi anlam?nda biraz daha fazlas?n? hissettin mi?
Liverpool’dayken de özel ?eyler hissediyordum çünkü oradaki taraftar da mükemmel. O yüzden statlardaki atmosferi ve taraftar?n tak?m?na deste?ini k?yaslamamak laz?m. Verdikleri büyük destek sayesinde evinizde oynamak hep büyük avantajd?r. 12’nci oyuncu gibidirler. Kendi ad?ma, onlar? mutlu etmek bana keyif veriyor. Buraya gelirken ilk ba?larda neler ya?ayaca??m? bilmedi?im için biraz korktu?um oldu. Ama ?u ana kadar her ?ey çok iyi gitti. Böyle de devam edece?ini umuyorum çünkü kendimi burada gerçekten iyi hissediyorum. Tak?m?n bir parças? haline gelip uzun süre Galatasaray’da kalmak istiyorum.
Golcü olmak nas?l bir duygu?
Sahada herkesin farkl? bir görevi var tabii. Gol at?nca insanlar? mutlu ediyorsunuz ve bu çok güzel.
Hiç farkl? bir pozisyonda oynad?n m??
Hay?r. Sadece birkaç kez sa? aç?k oynam??t?m ama o benim pozisyonum de?il. Tabii ki antrenör “Orada oyna” derse sayg? duymak zorundas?n çünkü bu bir tak?m oyunu. Tenisi kendin için oynars?n. Futbolu tak?m için, kulüp ve taraftar için...
Buradaki ilk bir buçuk ay?n nas?l geçti?
Gayet iyiydi. K?z arkada??mla bir eve ta??nd?k ve tamamen futbola odakland?m. Önemli maçlar geliyor ve çar?amba – cumartesi temposuna giriyoruz, bu yüzden kendini iyi hissetmek önemli. Ben de gayet iyi hissediyorum. ?stanbul güzel bir ?ehir. Güzel restoranlar ve kafeler var. K?z arkada??m da gayet mutlu.
Tek forvet oynamak m? çift forvet mi daha iyi senin için?
Kar?? tak?ma da ba?l? bu. Bazen tek forvetle kontratak oynaman?z gerekir. Bask? için çift forvete ç?kabilirsiniz. Dün mesela tek forvet oynad?k. Ama Arda, Lincoln, Kewell, Ayhan, hatta Meira bile ofansa çok destek oldular. Böyle destek geldi?inde tek forvet olmak önemli de?il. Ama Ümit ve Shabani’yle birlikte oynamak, bir forvet aç?s?ndan daha kolay. Üç savunmac?ya kar?? iki ki?i oluyorsunuz. Tek ki?iyseniz size odaklanabiliyorlar. Ama iki forvet daha çok sorun oluyor onlar için.
UEFA Kupas? hedefi için neler dü?ünüyorsun?
?lk hedef gruptan ç?kmak. Tabii ki gidebildi?imiz kadar gitmek istiyoruz. Fenerbahçe Stad?’nda final oynamak muhte?em olur. Ama ad?m ad?m bakmal?y?z. Önce grup a?amas? var. ?ampiyonlar Ligi’nden elenenler de gelecek ve çok daha zor bir kupa olacak UEFA... Zaten ?imdi de AC Milan, Schalke, Sevilla, Hamburg gibi güçlü tak?mlar var. Ad?m ad?m gidip nereye vard???m?z? hep beraber görece?iz.
Galatasaray’?n bu seneki kadrosu ?ampiyonlar Ligi için kurulmu?tu ama o hedeften erken koptuk. “Rüya tak?m”?n Kupa 2’de oynamas?na ne diyeceksin?
Bazen olabilir böyle ?eyler. Ayr?ca Türkiye ?ampiyonunun ?ampiyonlar Ligi’ne do?rudan al?nmamas? da üzücü. ?ampiyon olman?za ra?men ön eleme oynuyorsunuz. Futbol bu tabii, ne olaca?? belli olmuyor. Ortalama bir tak?ma elendik. Ama futbolda kolay maç yoktur. Burada iki gol att?lar. Deplasmanda bunu telafi etmek kolay olmuyor. Galatasaray, ?ampiyonlar Ligi’nde olmal?yd? ve bu hedefi gerçekle?tiremedi?imiz için mahcup olduk. ?imdi UEFA Kupas?’nday?z, yeni hedeflerimiz, iyi bir tak?m?m?z ve al?nacak kupalar?m?z var.
Steaua Bükre? maçlar?nda tak?m henüz yeniydi. Birbirinize al??t?kça daha iyiye gitti?inizi gözlemliyor musun?
Evet. Kewell, Meira, ben, hepimiz yeniydik. Al??mak zaman al?yor. Dün mesela, tak?m gibi oynad?k. Toplu halde savunmadan hücuma, hücumdan savunmaya geçi?lerimiz giderek daha iyi oluyor. Sakat olan Ümit, Shabani ve Linderoth’un dönü?üyle daha da güçlü olaca??z. Yo?un maç temposunda 18 iyi oyuncudan olu?an bol alternatifli bir kadroya ihtiyac?m?z var. Cumartesi – çar?amba maç trafi?ini 11 ki?iyle kald?ramazs?n?z.
Forvette dört alternatife sahip olmam?z da avantaj o halde...
Tabii ki... Sadece maç temposunda zengin bir kadroya sahip olman?n avantaj? de?il bu. Ayn? zamanda tak?m içindeki rekabet artt??? için daha çok çal??man?z gerekiyor. E?er kadrodaki tek forvetseniz, oynayaca??n?zdan emin olunca belki rahatlars?n?z. Ama kadroda dört forvet varsa formay? hak etti?inizi göstermek zorundas?n?z. Bu yüzden dört forvete sahip olmam?z çok iyi. Yorgunluk, sakatl?k gibi durumlarda taze güce ihtiyaç var.
Türkiye Ligi’nde bir sezonda en çok golü atan Hakan ?ükür. Geldi?in günden beri edindi?imiz izlenim, bu rekoru k?raca??n yönünde. Ne dersin?
Hakan ?ükür’le k?yaslanmak istemem çünkü o çok büyük bir oyuncu. Türk futbolunda bir efsane. Ben ba?ka biriyim, Milan Baros’um. ?nan?lmaz bir rekoru var. Benim hedefim o rekoru k?rmak de?il. Hedefim tak?m için iyi oynamak ve Galatasaray’la kupalar kazanmak. Gol atarsam da güzel olur, her forvet gol atmak ister. Kewell, Nonda, Ümit, Lincoln de gol kral? olabilir. Lig sonunda önemli olan bu de?il, kupa almak.
Türkiye’de rakip savunmalar? nas?l buldun?
Liverpool’dayken Galatasaray’a kar?? oynam??t?m ama buraya gelmeden önce Türk futbolunu tan?m?yordum. Bursaspor, Trabzonspor, hatta Konyaspor gibi iyi tak?mlar oldu?unu gördüm. Sert ve güçlü tak?mlar. Süper Lig’in kalitesi yüksek. Daha Be?ikta? ve Fenerbahçe ile oynayaca??z.
Birçok oyuncumuz darbeye ba?l? sakatl?k ya?ad?. Senin buradaki sertliklerle aran nas?l?
Bu futbol. Futbol da agresif bir spor. Top kapmak için sert müdahaleler normal. Ama sakatlama amaçl? darbeler ‘fair play’ ruhuna ayk?r?. Bazen oyun içinde rakibe sinirlenebilirsiniz ama yine de futbol ‘fair play’ içinde kalmal?. Sakatlama amac? olmayan sert müdahalelerle sorunum yok.
Euro 2004’te Alt?n Ayakkab? kazanmak nas?ld??
Güzeldi. Ama ?ampiyonluk kupas?n? tercih ederdim! Yar? finalde Yunanistan’a kaybettik. Zaten sonra ?ampiyon oldular.
Yunanistan’?n o ba?ar?s? için “defansif futbolun zaferi” diyebilir miyiz?
?yi oynad?lar. ?yi savunma yapt?lar. Hep tek golle, duran toplarla ?ampiyon oldular. Buna güzel futbol diyemeyiz. Kaliteli bir tak?md?lar ama ?anslar? da yanlar?ndayd?. Mesela yar? finalde birçok f?rsat bulduk Yunanistan’a kar??. Direkten dönen toplar oldu. Sonunda golü onlar att?. Futbol bu. Ba?ar?lar?n?n tamam? ?ans de?il tabii, iyi savunma yapt?lar. Yüzde yüz hak ettiler diyemeyiz. Ama ?ampiyon oldular ve tarihte yazan da iyi futbol de?il ?ampiyonluk.
Çek Cumhuriyeti her turnuvada favori gösterilir ama bir türlü ?ampiyon olamaz. Neden sence?
Dünya Kupas?’nda Fransa, ?ngiltere, Almanya gibi geni? bir kadroya sahip de?ildik. 15-16 kadar iyi oyuncumuz vard? ve biri sakatlansa sorun oluyordu. Euro 2008’de de iyiydik ama Euro 2004’teki kadroyla k?yaslarsak bir Nedved, Poborski yoktu. Rosicky sakatt?. Tak?m de?i?ti yani. Biraz da ?anss?zd?k. Biliyorsun 2-0 öndeyken Türkiye’ye 3-2 yenildik. ?ansa da ihtiyaç var. 2010 Dünya Kupas?’nda daha iyi olaca??m?z? dü?ünüyorum.
Banik Ostrava’dan Liverpool’a transfer oldu?unda yüklü bir bonservis bedeli ödendi senin için. Üzerinde bask? yaratt? m? bu?
O ya?ta Çek Ligi’nden ?ngiltere’ye gitmek, tüm hayat?n?n de?i?mesi demek. Sadece ya?am tarz?n de?il, idmanlar?n bile farkl? oluyor. ?lk yedi ay çok maçta oynamad?m. Sonraki sezonun ba?lang?c?nda iyiydim. Küçük bir ligden büyü?e gitti?inde hemen star gibi kar??lanm?yorsun. Çok çal???p kendini göstermen gerekiyor.
Harry Kewell’la aran?z nas?l?
Çok iyi ve e?lenceli biri. Burada olmas?ndan dolay? çok mutluyum. Yeni bir yere geldim ve her ?eyi ona sorabiliyorum.
Hemen arkanda Kewell – Lincoln ve Arda gibi üst düzey oyuncular görev yap?yor. Hücum gücümüz için neler söylersin?
Sadece ben ve bu üçlü de?il, tüm tak?m?n kalitesi gayet iyi. Shabani var, Ümit var... Defansif yönde Servet ve Ayhan var. ?imdi yapmam?z gereken, tak?m ruhunu olu?turmak ve ba?ar?ya ula?mak.
Be?ikta? da Çek oyuncular transfer etti. Onlarla görü?üyor musun?
Evet, milli tak?mdan da arkada?lar?m. Burada olmalar? güzel çünkü ayn? dili konu?an birileriyle yeme?e ç?kabilirsin.
Fransa Ligi’nde ters giden neydi senin için?
Hiçbir ?ey ters gitmedi asl?nda... Lyon tek forvetle oynuyordu ve bu forvet Benzema’yd?. Çok kaliteli bir oyuncu. Ald??? paran?n kar??l???nda oynamas? gerekiyordu, o da oynay?p ba?ar?l? oluyordu. Tak?ma girme ?ans?m yoktu. Ben de ayr?lmaya karar verdim.
Stephane Mbia’ya yapt???n hareket sonras? ?rkç?l?kla suçland?n. ??in asl? neydi?
Sert bir mücadele geçti ve anlams?z bir hareket yapt?m. Fransa’da her yapt???n?z tuhaf kar??lanabiliyor. Irkç? dediler ama bu çok saçmayd?. Çünkü birçok siyahi arkada??m var. Liverpool’da en iyi arkada??m Emile Heskey’di. Jimmy Traore vard?. Lyon’da Govou ve Caçapa da iyi arkada?lar?md?. Zaten Mbia bile Fransa Futbol Federasyonu bizi bir araya getirdi?inde, benim hareketimde ?rkç? bir tutum hissetmedi?ini bizzat söyledi. Bu biraz da gazetelerin ‘büyük hikaye’ aray???yd?!
Türkiye’de de bas?n?n tehlikeli oldu?unu biliyor musun?!
Her yerde böyledir! (Gülüyor) Futbolu ciddiye al?yorlar. E?er gol atar kazan?rsan?z ho? ?eyler de yazarlar. Kötü oynarsan?z kötü ?eyler yazarlar. Normal bu. Tecrübeliyseniz bu i?lerin nas?l oldu?unu bilir, futbola odaklan?rs?n?z. Bas?n? çok ciddiye almaman?z gerekir. Ve yaz?lanlara haz?rl?kl? olmal?s?n?z. Çünkü onlar?n da i?i bu.
Evlilik dü?ünüyor musunuz?
Tabii. K?z arkada??mla uzun y?llard?r birlikteyiz. ?u anda ni?anl?y?z. Ama ?imdi futbol için Türkiye’deyiz. Evlilik için do?ru zamana karar vermemiz gerek.
Sözle?men üç y?ll?k. Üç y?l boyunca ?stanbul’das?n diyebilir miyiz?
Futbolda ne olaca?? bilinmez, hep beraber görece?iz. Ama ?u ana kadar çok mutluyum ve mümkün oldu?u kadar uzun kalmak istiyorum burada.
Genelde Türkiye’ye ya?? geçen ve çok para kazanmak isteyen y?ld?zlar geliyor. Sen tam ters bir örneksin! Buray? seçmende neler etkili oldu?
?spanya, Fransa ve ?ngiltere’den birçok teklif vard?. Menajerlik ?irketim Galatasaray’?n da teklifi oldu?unu söyledi. Dü?ündüm, inceledim, zaten çok kaliteli bir tak?m oldu?unu biliyordum. Kupalar kazanabilirdik. Harry Kewell ile görü?tüm, burada her ?eyin üst düzeyde oldu?unu söyledi. ?artlar çok iyi görünüyordu. Sonunda tüm teklifleri ka??da yan yana yazd?m ve yeni bir ?ey denemeye karar verdim. ?ngiltere’de be?, Fransa’da iki y?l oynam??t?m. Yeni bir yer olmas?n? istedim. ?u ana kadar çok memnunum bu karar?mdan ve böyle sürmesini istiyorum.
Gol krall??? önemli de?il dedin. Bizce de daha önemli bir ?ey var: Fenerbahçe derbisinde gol atmak! Örne?in geçen sezon Fenerbahçe’ye ?ampiyonluk golümüzü atan Nonda, hepimiz için ölümsüzle?ti...
Daha önce de Liverpool, Aston Villa ve Lyon ile derbilere ç?kt?m. Herkes için özeldir derbiler. Ve gol atarsan, hele hele kazan?rsan daha da güzeldir. Büyük maçlar? severim.

Milan Baros’un
‘FAVOR?’leri

Televizyon Program?: Çek TV’lerinde o an ho?una giden her ?eyi izliyor.
Aktör / Aktris: Hiç favorim yok.
Yemek: Çek yemekleri. Özellikle ördek ve lahana.
Müzik: Çek müzikleri, ayr?ca Depeche Mode.
Kitap: Da Vinci Code / Dan Brown
Otomobil: Ferrari
Parfüm: Versace kullan?yorum ama s?k s?k de?i?tiririm.

Saatte 271 KM’yi Gördü!
Bu arada Fransa otoyollar?n?n en h?zl? adam?s?n!
Aa evet! (Gülüyor!) Yeni ald???m arabay? deniyordum. Havaalan?na giden çok geni? ve tenha bir otoyolda serbest ?erit vard?. Normalde öyle süratli araba kullanmam. Zaten 30-40 saniye kadar o h?zda kald?m. ?anss?zd?m çünkü polis de oradaym??! Yakalad?lar.
Harry Kewell, ?stanbul trafi?ini ç?lg?n buluyor ama ayn? zamanda seviyor. Sen ne dersin?
Bazen ç?ld?rt?yor. Mesela idmana giderken bir anda duruveriyor! Al???rsan normal gelebilir belki. Araba kullanmak biraz da adrenalin demek. Sa??n?zdan solunuzdan her yerden, sinyal bile vermeden geçiyorlar. Bu da biraz adrenalin. Sorun ya?am?yorum.

Milan Baros
Do?um Tarihi:
28 Ekim 1981
Do?um Yeri: Vigantice, Çek Cumhuriyeti
Kariyeri: 1998-2001 Banik Ostrava (76 maç, 23 gol)
2002-2005 Liverpool (68 maç, 19 gol)
2005-2007 Aston Villa (42 maç, 9 gol)
2007 Olympique Lyon (24 maç, 7 gol)
2008 Portsmouth (12 maç)
Çek Milli Tak?m? (66 maç, 32 gol)
http://liseliultraaslan.yetkinforum.com
ultraslan

MesajKonu: Geri: Sempatik ve Acımasız!   Sempatik ve Acımasız! Icon_minitimePaz Ocak 04, 2009 12:02 pm

teşekkürler Surprised
Admin
Admin

MesajKonu: Geri: Sempatik ve Acımasız!   Sempatik ve Acımasız! Icon_minitimePaz Ocak 04, 2009 12:04 pm

bişe diil
Very Happy
http://liseliultraaslan.yetkinforum.com

Sempatik ve Acımasız!
1 sayfadaki 1 sayfası