------ UltraAslan ----
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
------ UltraAslan ----

TÜM GALATASARAYLILAR GİREBİLİR...

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Morgan De Sanctis

YazarMesaj
Admin
Admin

Morgan De Sanctis Empty
MesajKonu: Morgan De Sanctis   Morgan De Sanctis Icon_minitimeSalı Nis. 07, 2009 10:18 pm

1’inci adam

Morgan De Sanctis
Eve girdi?inde annesi ona ?öyle bir bakar ve gülümserdi. Babas? ise y?rt?k pantolonlar?n s?rr?n? çözemezdi. Biz Türkiye’de iki ta? aras?nda Zenga yada Paqluica olurken onun ad? yine De Sanctis’ti.
Sokak aralar?nda sonra Toldo olduk, Buffon olduk... Üzerimize bir ?talyan karizmas? yedirmek mi, yoksa o topraklar?n onlara bah?etti?i yeteneklerden midir bilinmez… ?ki ta? aras?nda bekçiysek ad?m?z ?talyanca olmal?yd?.
Günümüzün Galatasarayl? çocuklar? bu konuda daha ?ansl?lar, hem ?talyan hem Galatasarayl? oluyorlar. Antalya kamp?nda Morgan De Sanctis’le bulu?tuk. ?talya’n?n s?rr?ndan ba?lad?k, Galatasaray’la devam ettik ve söyleyecek çok sözü olan bir insanla kar??la?t?k De Sanctis’in kar??s?na oturdu?umuz zaman.
(Röportaj: Tar?k ÜNLÜTÜRK | Galatasaray Dergisi, ?ubat 2009, Say?: 76)
Futbola nas?l ba?lad?n?
Ben de her çocuk gibi sokaklarda ba?lad?m futbola. Ba?ta kalede de?ildim. Fakat çok da iyi oldu?um söylenemezdi. Ayaklar?m çok kuvvetli de?ildi. Daha sonra devam edebilmek için kaleye geçtim. O kalecilik, eldivenler, kalecili?in güzel hissi bana bula?t?. Ben 14 ya??ma geldi?imde Pescara’ya geçtim. Pescara benim bulundu?um yerdeki en büyük tak?md?. Üç sene genç tak?m?nda oynay?p, sonra A tak?ma ç?kt?m ve 17 ya??nda Seria B’de formaya giymeye ba?lad?m.
Bizde çocukken kurald?r, topun varsa kaleye geçmezsin ya da kaleye geçenler en küçük olanlard?r. Senin büyüdü?ün yerde böyle kurallar var m?yd??
Bizde de kötü oynayanlar topu getirirdi. Çünkü onlar?n ba?ka oynama ?ans? yoktu. Kötü oynuyorsa, topu getirir ya ben de oynar?m ya da siz de oynayamazs?n?z derdi. Küçükken ben sokaklarda kalecilik yapt???m zaman pantolonlar?m y?rt?l?rd? do?al olarak. Annem çok fazla ses ç?karmazd? ama babam kendini soka??n ortas?nda yerde yere mi at?yor bu çocuk derdi. Ama ben kalecili?i çok severdim.
Ailen nas?l bakt? futbolcu olmana?
Elbette aileler çocuklar?n?n futbolcu olmas?n? ister. Ama öncelik çocuklar?n okumas?n? yönündedir. Ben 20 ya??na kadar okudum. Üniversiteye ba?lad?m. ?lk kontrat?m? imzalay?p Juventus’a gittikten sonra art?k b?rakmam laz?md?. Ama ailem her zaman okumam? istemi?ti. Do?ru da dü?ünmü?ler, çünkü futbolla iyi yerlere gelmek çok kolay de?il.
Üniversitede ne okudun?
Ben felsefe okuyordum fakat dedi?imi gibi sonra yar?m b?rakmak zorunda kald?m. ?unu dü?ündüm her zaman hayatta her ?eye haz?rl?kl? olmak gerekir. Futbol da dünyada ya?ad???m?z hayata benziyor bu bak?mdan. Her zaman bu oyun içinde her ?eye haz?rl?kl? olmal?s?n?z. Bu mant?kla yeni kültürler de görebiliyorsunuz. Ben 13 sene profesyonel olarak ?talya’da futbol oynad?ktan sonra ?spanya, ard?ndan da Türkiye’ye geldim. Farkl? kültürler görüyorum. Ve ben çok çabuk adapte oldu?umu dü?ünüyorum. ?talya’da yabanc? oyuncular?n adaptasyon sorunu ya?ad?klar?na ?ahit oldum.
Kalecili?in di?er mevkilere göre nankör oldu?unu söylenir…
Kalecili?in en zor noktas? bu. Elbette her kaleci hata yapar. Ama bu hatalar?n kabul edilebilir bir say?s? olmal?. Bu bir olur, iki olur ama siz devaml? hatal? olursan?z buna ?anss?zl?k denemez. Bu durumda iyi kalecili?i sorgulamak laz?m. ?ans?n rolü çok fazla de?il, biraz olmal?. Sen bir hata yapars?n, gol yersin. Fakat tak?m o gün çok iyi oynay?p iki gol atar. O zaman hata göze batmaz. Walter Zenga, ?talya’n?n belki de gelmi? geçmi? en iyi kalecisi, ama hala herkes Dünya Kupas?’nda Arjantin’den yedi?i hatal? golle hat?rl?yor.
Ben 15 sene öncesinin ikinci liginde forma giydim ve daha 17 ya??ndayd?m. O tak?m?n teknik direktörü de bende bir ?eyler gördü ki, beni tak?ma koydu. Hat?rl?yorum Venezia ile oynuyorduk. Ben Christian Vieri’nin penalt?s?n? kurtard?m ve maç? 1-0 kazand?k. Belki de kaybetseydik ba?ka yerlerde olabilirdim. Bu her zaman futbolun içerisinde var. Do?ru zamanda, do?ru yerdeydim. ?yi kaleciydim ve ?ans?m da iyi gitti. Bunlar?n hepsi bir araya geldi?i için buraday?m. Pescara, 1997’nin paras? ile beni 2 milyon Euro’ya Juventus’a satt?. Dü?ünün 17 ya??nda kaleye geçiyorsunuz ve bir anda ikinci ligin gözbebe?i haline geliyorsunuz. Fakat ?unu da söylemek laz?m. Her zaman haz?rl?kl? olman?z laz?m. Antrenman, maç her zaman sizi gözlüyorlar. Ben ?una kat?lm?yorum, 34 ya??na gelmi? kan?tlayacak bir ?eyi kalmam??, böyle bir ?ey yok. Tam tersidir. Genç kaleciler hata yapar, genç derler, kötü kaleci demezler. Ama 30’larda yapt???n?z hatada tamam art?k bu ya?lanm?? gönderin derler. Dolay?s?yla zaman geçtikçe kendini daha çok göstermen gerekiyor.
Venezia maç?n?n ard?ndan sana bir de lakap tak?lm??…
Benim için iyi bir maçt?. “Super Fly” lakab?n? alm??t?m, Venezia maç?n?n ard?ndan.
Daha önce Juventus’ta forma giydin, ?imdi de Galatasaray’das?n. Kaybetmeye, hatta beraberli?e tahammülü olmayan tak?mlar?n kalecisi olmak bask? yarat?yor mu?
Bu sene asl?nda ?ampiyonluk için oynayan bir tak?mda 1 numaral? kaleci olarak oynad???m ilk sene. Juventus’ta 1 numaral? kaleci olarak oynamad?m. Udinesse ise ?ampiyonlu?a oynayan bir tak?m de?ildi. ?imdi bunu ilk kez Galatasaray’da ya??yorum. Kolay m?d?r, zor mudur, bunu söylemek için erken. Ama daha güzel oldu?u kesin. Küçük tak?mda 20 tane top kurtaraca??n?za, büyük tak?mda üç tane kurtarmak tabii ki daha iyi. Ligde dü?emeye oynayan tak?m kalecisi olmak daha zor galiba. Ama tabii bir de ?u var, e?er fenomen bir ?ekilde ortaya ç?kmad?ysan?z, zaten belirli a?amalar? geçip iyi bir tak?mda iyi kaleci olursunuz. Kötü kaleciyseniz zaten iyi bir tak?mda oynamazs?n?z. ?u gerçek ki, Galatasaray’da oynuyor olmak çok güzel.

Udinesse’de Spalleti’nin gelmesiyle birlikte forma giymeye ba?lad?n. Spalletti’nin kariyerin üzerinde çok olumlu bir etkisi oldu?unu söyleyebilir miyiz?
Ben Udinesse’ye kiral?k olarak gittim. Onlar beni ikinci senemde bonservisimle transfer etti. Fakat oynamaya üçüncü senemde ba?lad?m. O senenin ba??nda Spalletti Udinesse’ye geldi. O çal??t???m en iyi hocalardan biridir. Tak?m Spalettti ile çok organize bir hale geldi. Seria A’da organize bir tak?mda oynamak bir kaleci için çok iyidir. Hata yapma ?ans?n çok daha az oluyor. Spalletti kariyerimde önemli bir nokta. Bir de Sensini... Oynamaya ba?lad???m zamanda benim önümde Sensini oynuyordu. Aram?zda çok iyi bir uyum vard?.
Udinesse’de oynarken, birçok transferin bonservis sorunu nedeniyle gerçekle?memi?. Premier Lig’den teklifler alm??s?n. Bu yüzden Udinesse’ye k?rg?n m?s?n? Son olarak ihtilafl? bir ?ekilde ayr?ld?n oradan.
Udinesse’ye k?rg?n de?ilim. Bu teklifler hep oldu. Evet, bonservis sorunlar? nedeniyle gidemedim. Fakat ailemin de Udine’de olmas? sebebiyle kalmam bir yandan iyi oluyordu. Ama ?imdi o transfer dönemlerini dü?ününce k?zmam gerekirmi? diyorum. 26 ya??nda bu ayr?l??? ya?amam gerekirmi?. Bana bir de sesi ç?kmaz çal???r, kulübe ba?l?d?r gözüyle bakt?lar. Öyleydi de… Zaten sonuçta hep böyle olmaz m?? Sessizler en sonunda bu noktaya gelir. FIFA oyuncu transferlerinin 17’nci maddesi gere?i ben de en sonunda al?p ba??m? gittim. Udinesse’de zaten böyle oyuncu çok var. ?talya’da ?öyle bir tabir var: Hiç olmamas?ndan daha iyidir.
Bu ayr?l?k s?ras?nda seçti?in tak?m? sorguluyor musun? Ke?ke Sevilla de?il de diye ba?lad???n cümleler var m??
Ben Udinesse’den 17’nci madde gere?i ayr?ld???m zaman, nereye gidece?im belli de?ildi. Daha sonra bana teklifler geldi. Bunlardan bir tanesi de Sevilla’dand?. En kabul edilebilir teklifi Sevilla yapt?. Çünkü 17’nci madde gere?i ayr?l?nca ortaya bir dava ç?k?yor. Ve bu dava sonunda bonservis ödenebilir. Sevilla bunlara çok uyuyordu. Ve bana ?öyle demi?lerdi, bizim hedefimiz ?ampiyonlar Ligi, iki tane iyi kaleciye ihtiyac?m?z var. Bana da mant?kl? geldi. Fakat ben Palop’la hiç mücadeleye giremedim. Palop sakatl?ktan kurtuldu?u anda geldi tak?ma girdi. Dolay?s?yla bu i? böyle olmuyor, onlar da anlad?lar bunu ve bana bu sene izin verdiler. As?l önemli olan ise önümüzdeki sene… Palop kalacaksa ben Sevilla’ya dönemem.
Peki gelecek sene ne olacak?
Burada çok mutluyum. Daha da fazla kalmak istiyorum. Fakat öncelikle Sevilla ile Udinesse aras?nda halledilmesi gereken konular var. ?u anda benim yapabilece?im Galatasaray’la daha çok maç kazanmaya çal??mak.
Juventus’tayken Peruzzi sana ikinci olarak bekleyece?ine, git ba?ka bir tak?mda birinci kaleci ol demi?. Sen bugün arkandaki kalecilere bunu söyler misin?
Evet, ben Juventus’tayken Peruzzi bana arkamda bekleme git demi?ti. Ayn? ?eyi ben de arkamdaki genç kalecilere söylerim. Genç bir kaleci 17-18 ya??ndayken, iyi bir kalecinin arkas?nda 1-2 sene bir ?eyler görebilir ama ondan sonra oynamas? laz?m. Ben 24 ya??nda Seria A’da bir numara olup oynamaya ba?lad?m. Daha erken gitseydim belki de çok büyük hatalar yap?p kariyerimi kötü bir ?ekilde sürdürebilirdim. Zaman?n iyi ayarlanmas? gerekti?i gibi, kalecinin de oynamas? gerekir.
Galatasaray’a gelirken de bir risk vard? senin için. Galatasaray’?n bir önceki sezon kadrosunda bulundurdu?u kaleciler yine kadrosundayd?. Yani Sevilla’daki durum yine ba??na gelebilirdi.
Galatasaray geçen sene ?ampiyon olmu?, bu sene de ?ampiyonlar liginde mücadele edecek bir tak?md?. Bana söylenen Galatasaray’?n iki tane iyi kalecisi oldu?u ama tecrübeli bir kaleci arad???yd?. Orkun ile Aykut’u tan?m?yordum ama burada tan?d?m ve çok iyi kaleciler. Galatasaray ise tecrübeyi ar?yordu. Asl?nda bakarsan ben buraya geldi?imde kötü oynayabilirdim, uyum sa?layamayabilirdim. Ama bir karar almak laz?m. Sevilla’daki durum ise farkl?. Orada Palop var ve adam?n ?ehrin ortas?nda heykeli dikili. Ben belki ondan daha iyi oynuyordum ama Palop geldi, o oynamaya ba?lad?. Yani orada farkl? bir durum var. Bu sene biter, belki giderim. Belki de ben buradayken ligi de, UEFA’y? da kazan?r?z, Taffarel’in oldu?u gibi ben de Galatasaray’?n tarihine geçerim. Bu i?ler biraz da ona ba?l?.
Galatasaray’a geldi?inde ilk yapt???n aç?klamada Türk oyuncular?n tak?ma katt??? ruhtan bahsetmi?tin…
Asl?na bakarsan geçen sene Galatasaray’da performans gösteren yabanc? oyuncular daha azd?. Bu sene ise sahada sonuca etkisi olan yabanc? oyuncular var ama bunu sadece yabanc? oyunculara ba?lamamak laz?m. Galatasaray’?n 25 oyuncusu var ve bunlar? 19’u Türk. Daha büyük bir sorumlulukla do?al olarak bulunduklar? ülkenin tak?m?na ba?l?lar. ?talya’da 15-20 tane yabanc? oyuncunun oynad??? tak?mlar var. Burada maksimum say? 8 olabiliyor. Hatta 11 Türk oyuncuyu ayn? anda sahaya süren tak?mlar var. Galatasaray yönetimi çok iyi yabanc? oyuncular getirmi?, fakat bir de ?una bakmak laz?m. Ayn? zamanda bu oyuncular çok büyük karakterler. Türkiye’de Türk oyuncular?n duygular?n? tak?mlar?na yans?tmalar? do?al. Türk oyuncular kalitenin yan?nda, ruhu verecekler. Yabanc? oyuncular da o kaliteye katk? sa?lay?p bu ruhu anlayacaklar. O zaman çok iyi bir tak?m ortaya ç?k?yor. Biz ?u anda bunu ba?ard?k.
Galatasaray’a kat?ld???nda bir ba?ka tespitin daha vard?. Steaua Bükre?’in kurada ç?kabilecek en tehlikeli tak?m oldu?una dair…
Kuralar çekildi?i zaman kar??m?za ?ngiliz, Alman, ?spanyol tak?m? ç?kmam??t? ama Romanya ekibinin çok tehlikeli oldu?unu ben biliyordum. Çünkü geçen sene Sevilla’da oynarken Steaua Bükre?’e kar?? ?ampiyonlar Ligi’nde oynad?m. Steaua Bükre?’in yaz döneminde Roma ile oynay?p 1-0 kazand??? maç? seyretmi?tim. Biliyordum ki Romanya’da lig ba?lam?? ve onlar resmi maçlar?na ç?kmaya ba?lam??lard?. Yaz döneminde senden daha haz?r bir tak?ma kar?? oynamak çok tehlikeliydi. Ve i?ler de istedi?imiz gibi gitmedi. Ama art?k bunu unutmam?z laz?m. UEFA Kupas? ve lig var önümüzde. Bunlara odaklanmal?y?z.
UEFA Kupas? için neler söylersin?
?ampiyonlar Ligi’nden elendi?imiz zaman ba?kan?n ilk yorumu UEFA’da final oynayaca??z oldu. Biz ?u anda Türkiye’yi Avrupa’da tek temsil eden tak?m?z. Fenerbahçe Stad?’nda final oynamak dü?üncesi çok güzel. Ama bu sadece dü?ünceyle olmuyor. ?lk baçta Bordeaux’yu elemeliyiz. Bordeaux çok iyi bir tak?m ve bizim için zor kura. Hiç kolay olmayacak. Konsantre olup elimizden gelen her ?eyi sahaya koyarak oynamal?y?z. Bizim için güzel bir hedef ama her ?eyimizi vermemiz laz?m o hedefe ula?mak için.
Galatasaray’? nas?l de?erlendiriyorsun. ?u anda Süper Lig’de de?il de, Seria A’da mücadele etse Galatasaray, kendine nerede yer bulabilir?
Galatasaray Seria A’da oynasa ilk be? tak?m içinde kendine yer bulabilir. ?talya’da ?ampiyonlu?a oynayan üç tak?m var, bunlar herkesin bildi?i gibi Inter, Milan ve Juventus. ?talya’da herkes ?u anda Inter’in ligi kazanaca??n? tahmin ediyor. Ayn? durum ?spanya’da Barcelona için de geçerli. Bu tak?mlar?n her mevki için çok önemli iki oyuncusu var. Galatasaray, Seria A’da oynasa iki maçta da Inter’i yenebilir. Futbol bu. Ama 38 maç sonunda ligi ?ampiyon olabilecek ?ekilde götürmesi zor. Çünkü maraton uzay?nca sakatl?k, o üstün formu devam ettirebilme gibi etkenler i?in içine giriyor. Inter ve Barcelona rakiplerine göre çok ekstra tak?mlar.
Türkiye’ye gelmeden önce Walter Zenga ve Giunti gibi Türkiye’de bulunmu? ki?ilerden görü? ald?n m??
Walter Zenga ile ikili ili?kilerim var. Ama ona bu konuda soru sormad?m. Çünkü o Gaziantepspor’un hocas?yd?. Ben ise ?stanbul’a Galatasaray’?n oyuncusu olarak gelecektim. Giunti ile görü?tüm ama zaten karar?m? da vermi?tim. Onunla konu?mak da benim için bir konfirmasyon oldu.
Kas?m ay?nda Yunanistan’a kar?? milli tak?m kalesini sen korudun. ?u anda ?talya Milli Tak?m?’n?n birinci kalecisi kim?
?talya’da ?u anda Buffon, Amelia ve ben var?m milli tak?mda forma giyen. Fakat ?u konuda ?talya’da ?üphe yoktur, biz Buffon’un ard?ndan geliyoruz.
Son olarak futbol d???nda nelerden keyif al?rs?n?
Bir hobim var diyemem. Özellikle ailemle vakit geçirmeyi seviyorum. ?u anda ?stanbul’da benim için bir tek onlar eksik. Bir hobi say?lacaksa ben futbol seyretmeyi çok seviyorum.
http://liseliultraaslan.yetkinforum.com

Morgan De Sanctis
1 sayfadaki 1 sayfası